Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Lasy Państwowe dają wsparcie parkom narodowym

Lasy Państwowe dają wsparcie parkom narodowym

Ponad 25 mln zł Lasy Państwowe przeznaczyły w tym roku na wsparcie parków narodowych. Tylko Kampinoski Park Narodowy podpisał z Lasami umowy o łącznej wartości 5,4 mln zł. 

Status parków narodowych w istotny sposób zmienił się w 2012 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Z wcześniejszych państwowych jednostek budżetowych przekształcono je w osoby prawne, co miało związek z wprowadzeniem nowych przepisów o finansach publicznych. Została w ten sposób otwarta droga do finansowania ochrony przyrody w parkach narodowych ze zróżnicowanych źródeł, a to miało osłabić presję na zwiększanie dotacji do nich z budżetu państwa. Lista możliwych źródeł zasilania parków narodowych może już zawierać nie tylko dotacje budżetowe, środki narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, fundusze unijne, ale również wpływy z biletów wstępu do parków, działalności gospodarczej związanej z ochroną przyrody, mogą to być nawet darowizny. Niepoślednia rola, co łatwo udowodnić, przypada w urzeczywistnianiu tej koncepcji Lasom Państwowym – pisze Krzysztof Fronczak w tekście pt. „Nie ten adres”.

(…) W tym roku parki narodowe otrzymają z funduszu leśnego na swoje potrzeby - oczywiście, odpowiednio uzasadnione i udokumentowane - ponad 25 mln zł. Czy to dużo? W ustawie budżetowej państwa na 2012 r. zapisano dla parków narodowych niecałe 83,5 mln zł (z czego 74,8 mln zł stanowiły dotacje i subwencje), w 2013 r. – niespełna 78,8 mln zł (74,8 mln zł dotacji i subwencji), zaś w ubiegłym roku – 75,9 mln zł (dotacji i subwencji - 73,9 mln zł). W planie na rok bieżący znalazło się 83 mln zł. (81,6 mln zł w postaci dotacji i subwencji). Lasy Państwowe przeznaczają na wsparcie parków narodowych trzecią część tego, co udaje się wysupłać z budżetowej kasy.

Dla wielu parków to bardzo istotny zastrzyk finansowy. Największy beneficjent w ubiegłym roku - Kampinoski Park Narodowy – podpisał z Lasami Państwowymi umowy o łącznej wartości realizowanych zadań 5,4 mln zł, drugi w kolejności – Babiogórski Park Narodowy – umowy opiewające na 2,8 mln zł, trzeci – Park Narodowy Gór Stołowych – bez mała 2 mln zł, Karkonoski Park Narodowy – 1,6 mln zł. Nie zabrakło na tej liście Białowieskiego Parku Narodowego, któremu przyznano 1,5 mln zł, a kilka innych uzyskało dofinansowanie rzędu 1,2-1,5 mln zł. Na drugim biegunie znaleźć można np. Narwiański Park Narodowy, który nie skorzystał ze środków funduszu leśnego. Powód jest prozaiczny – nie z drzewostanów on słynie, trudno więc było aplikować o wsparcie z takiego źródła.

(…) Na co idą te „leśne” pieniądze? Wśród projektów finansowanych w bieżącym roku z tego źródła w Kampinoskim Parku Narodowym znalazła się m.in. ochrona ekosystemów leśnych – poprawki i uzupełnienia w uprawach leśnych, pielęgnacja upraw, palikowanie sadzonek, odbudowa i remonty ogrodzeń chroniących nasadzenia przed zwierzyną, eliminacja obcych gatunków roślin, zakup i wywieszenie skrzynek dla nietoperzy, oznakowanie zimowisk tych latających ssaków itp.

Ale są też zadania służące ochronie przeciwpożarowej, a wśród nich odnowienie pasów przeciwpożarowych, konserwacja punktów czerpania wody, konserwacja sprzętu gaśniczego, utrzymanie systemu łączności, a nawet zakup akumulatorów do radiotelefonów i stacji bazowych. Są też inwestycje służące rekreacji i turystyce – budowa i remonty kładek, naprawa i porządkowanie szlaków.

Inny przykład z tego roku. Na mocy umowy z LP, Park Narodowy „Bory Tucholskie” uzyskał z funduszu leśnego pieniądze na naukowe badania grzybów makroskopowych w borach chrobotkowych, jak również na drugi etap badań, mających na celu rozpoznanie różnorodności gatunkowej małych ssaków żyjących na terenie parku. Z kolei w ramach przedsięwzięcia „Ochrona ekosystemów leśnych i zagospodarowanie turystyczne” przystąpiono tu do eliminacji gatunku obcego – czeremchy amerykańskiej. Pieniądze LP przeznacza się na porządkowanie ścieżki botanicznej, zakup feromonów do odławiania brudnicy mniszki oraz na jesienne poszukiwanie owadów, zagrażających drzewostanom. W programie znalazło się też wykonanie kilkudziesięciu tablic informujących o zagrożeniu pożarem, zakup pojazdu patrolowo-gaśniczego i modernizacja środków łączności.

Rzecz jasna, tego rodzaju pomoc nie rozwiąże wszystkich finansowych problemów parków narodowych. Ale dobrze pamiętać, że Lasy Państwowe nie pozostają obojętne, gdy sąsiedzi są w potrzebie.


Komentarze

Podobne informacje

Mołdawia - Od starożytności do współczesności

Mołdawia - Od starożytności do współczesności

2017-03-28 08:47:24

Mołdawia – niewielki kraj, położony pomiędzy Prutem a Dniestrem, charakteryzuje się piękną rzeźbą terenu. Mołdawia to kraj nizin i zalesionych wzgórz. Wyżynę Besarabską rozcinają fantastyczne kaniony a w skałach budowano twierdze i klasztory.


Kazachstan – kraina wędrowców. Skierujcie wzrok na Astanę!

Kazachstan – kraina wędrowców. Skierujcie wzrok na Astanę!

2017-03-22 12:12:59

Kazachstan – kraina wędrowców. Rozległe stepy, przepiękne góry i życzliwi ludzie. Tu wschód spotyka się z zachodem, a Islam miesza się z komunistyczną spuścizną.


Spędź tydzień w czarującej miejscowości Bled.

Spędź tydzień w czarującej miejscowości Bled.

2017-03-16 15:30:52

Zielona Słowenia ma do zaoferowania wiele walorów przyrodniczych i kulturalnych. Jest to jedyny kraj w Europie, który łączy Alpy z Morzem Śródziemnym, Kotlinę Panońską z regionem Kras. Jednym z wielu walorów tej krainy jest różnorodny, zmieniający się jak w kalejdoskopie krajobraz.


Francja zaprasza turystów do... Francji!

Francja zaprasza turystów do... Francji!

2017-03-10 11:03:40

Dzięki bogactwu i różnorodności swych krajobrazów (wybrzeża morskie, góry, miasta, wsie, egzotyczne wyspy) Francja jest według Światowej Organizacji Turystyki pierwszym kierunkiem podróży turystycznych na świecie, wybieranym każdego roku przez ponad 80 milionów turystów.


Izrael: Fantasyczne miejsce na wypoczynek. Ciepło już w marcu!

Izrael: Fantasyczne miejsce na wypoczynek. Ciepło już w marcu!

2017-03-01 12:10:15

Luty, początek marca w Polsce zawsze kojarzy się z zimową szarugą i chłodami. Może właśnie wtedy warto pojechać gdzieś, gdzie jest ciepło i oderwać się od depresyjnej pogody? Nie musi to być wcale daleka i egzotyczna podróż! Proponujemy IZRAEL.


Poleć z nami na przedłużony weekend do Transylwanii. Zachwyć się kulturą, historią oraz gościnnością lokalnej ludności.

Poleć z nami na przedłużony weekend do Transylwanii. Zachwyć się kulturą, historią oraz gościnnością lokalnej ludności.

2017-02-16 14:34:14

LOT proponuje: Poleć z nami na przedłużony weekend do Transylwanii. Zachwyć się kulturą, historią oraz gościnnością lokalnej ludności.


Gudauri – narciarskie szaleństwo w Gruzji z polskim LOT-em

Gudauri – narciarskie szaleństwo w Gruzji z polskim LOT-em

2017-02-11 20:54:58

Gudauri to gruziński kurort narciarski leżący w górach Kaukazu w regionie Mccheta-Mtianetia. Znajduje się 120 km na północ od Tbilisi na Gruzińskiej Drodze Wojennej.  Miejscowość położona jest na wysokości 2200 m n.p.m. Najciekawsze trasy wiodą z dwóch szczytów Sadzale (3260 m n.p.m.) i sąsiednią Kudebi (3008 m n.p.m.). W regionie Gudauri jest w sumie 60 km tras zjazdowych o wszystkich stopniach trudności.


Chicago - dynamiczna metropolia tętniąca życiem. Poczuj to!

Chicago - dynamiczna metropolia tętniąca życiem. Poczuj to!

2017-02-08 10:28:06

Chicago oferuje wszystko, czego potrzebujesz. O każdej porze roku organizowane są tu atrakcje, które nie pozwalają się nudzić nawet najbardziej wymagającym przyjezdnym. Poczuj rytm dynamicznej, tętniącej życiem metropolii.


Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

2017-02-02 14:41:40

Czego oczekują goście, zasiadając do śniadania w hotelu? Czy branża hotelarska reaguje na zmieniające się potrzeby klientów? Te i inne nurtujące nas pytania stały się punktem wyjścia do stworzenia pierwszego ogólnopolskiego raportu o śniadaniach hotelowych.


Szukasz atrakcji turystycznej? Wybierz Pekin i okolice

Szukasz atrakcji turystycznej? Wybierz Pekin i okolice

2017-01-26 11:07:54

Żyjący dzień i noc Pekin oferuje znakomite jedzenie, interesującą kulturę oraz wyjątkową architekturę. Mieszanka tradycji Dalekiego Wschodu połączonej z nowoczesnością światowej metropolii przyciąga każdego roku miliony turystów.