Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Łódź: Pamięć, która nie zginęła w płomieniach

Łódź: Pamięć, która nie zginęła w płomieniach

70 lat temu opuszczający Łódź hitlerowcy dokonali ostatniej potwornej zbrodni. Spalono żywcem osadzonych w Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu.

 

 


Od wielu lat mieszkańcy Łodzi upamiętniają to wydarzenie w miejscu zbrodni, gdzie dziś mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych - oddział Radogoszcz. Pamięć pomordowanych oraz wszystkich ofiar II wojny światowej czczą, składając kwiaty pod Pomnikiem Martyrologii, na terenie muzeum. Organizatorami uroczystości byli w tym roku prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.


Uroczystość, jak co roku miała wojskowy charakter. Po hymnie państwowym, podczas którego na maszt wciągnięto biało-czerwoną, polską flagę, pamięć wydarzeń sprzed 70. lat przywołali wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

- Blizny tragedii narodu goją się długo. Dlatego jesteśmy tutaj i będziemy co roku - jak głosi napis na pamiątkowej tablicy, umieszczonej dziś na terenie muzeum „Ku czci męczenników za wolność Żywcem spalonych w Radogoszczu ku przestrodze przyszłych pokoleń..." - powiedział Tomasz Trela. - Dymy wojennej pożogi rozwiewa stopniowo wiatr historii, co nie zwalnia nas z czujności i ciągłych starań o utrwalanie wartości najwyższych - tolerancji, pokoju, wolności i bezpiecznego życia we własnym niepodległym kraju.


- Opuszczający więzienie hitlerowcy zatracili ostatnie cechy człowieczeństwa, nie umieli poddać się z godnością. Setki ludzi zastrzelono i spalono żywcem w dniu poprzedzającym oswobodzenie po latach uwięzienia - przypomniał przewodniczący RM Tomasz Kacprzak.


Wśród gości byli naoczni świadkowie wydarzeń II wojny światowej - łódzcy kombatanci.
W ich imieniu głos zabrał Mirosław Pejka, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zebranych wzruszyło w szczególności wystąpienie Donata Doliwy, ocalałego więźnia Radogoszcza, świadka zdarzeń.


- Apele były trzy razy dziennie. To były trzy bicia. Głodowaliśmy, a wielu więźniów chorowało. Lekarz nie był prawdziwym lekarzem, ale zaopatrzonym w grubą pałkę zbrodniarzem. To były straszna czasy - wspominał Donat Doliwa.


Tradycją podczas imprez patriotycznych w Łodzi jest wspólna modlitwa przedstawicieli czterech wyznań. Wspólnie za dusze pomordowanych modlili się: przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego ksiądz prałat Tadeusz Weber, ks. Michał Makula, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, ksiądz Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz prawosławnej parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi oraz rabin Symcha Keller, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.


Po modlitwie dowódca kompanii honorowej dał znak do odczytania Apelu Pamięci. Batalion oddał salwę honorową dla uczczenia pamięci więźniów Radogoszcza i zakończenia II wojny światowej.


Wśród składających kwiaty byli minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, senator Ryszard Bonisławski, posłowie, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, członek zarządu województwa Joanna Skrzydlewska, radni miejscy i wojewódzcy, służby mundurowe, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, sądownictwa, Najwyższej Izby Kontroli, organizacji kombatanckich, konsulów honorowych, łódzkich uczelni, instytucji, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji i stowarzyszeń, kurator oświaty, młodzież szkolna i harcerze.
Goście mogli również złożyć wiązanki na mogiłach, w których spoczywają szczątki spalo

nych więźniów. Na cmentarz św. Rocha udali się wojewoda Jolanta Chełmińska, wiceprezydent Tomasz Trela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.


Asystą honorową wystawił 1 batalion z Leźnicy Wielkiej ze składu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi. Oprawę muzyczną przygotowała orkiestra Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

 

Fot. UM Łódź


Komentarze

Podobne informacje

Polak walczy o dziecko ukrywane w Rumunii. W poniedziałek składa wniosek o międzynarodowe ściganie matki, która sfałszowała dokumenty polskiego dziecka w Kanadzie i Rumunii w celu wyłudzenia dziesiątek tysięcy dolarów!

Polak walczy o dziecko ukrywane w Rumunii. W poniedziałek składa wniosek o międzynarodowe ściganie matki, która sfałszowała dokumenty polskiego dziecka w Kanadzie i Rumunii w celu wyłudzenia dziesiątek tysięcy dolarów!

2017-07-21 13:33:52

- Kinga Kovacs oszukała urzędy oświadczając, że ojciec dziecka jest nieznany. Wyłudziła wysokie alimenty, świadczenia socjalne i uprowadziła moje dziecko z Kanady do Rumunii. Taraz się ukrywa, bo chce wyłudzić kolejne tysiące dolarów - alarmuje Ksawery van Olszewski.


Prezydent RP podpisał pięć ustaw

Prezydent RP podpisał pięć ustaw

2017-07-21 09:06:03

Dnia 19 lipca 2017 r. Prezydent RP podpisał ustawy z zakresu: ustalania wynagrodzenia dla pracowników medycznych, przecidziałania narkomanii, podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych oraz z zakresu o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego i o pomocy RP w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.


Pieśń Legionów Polskich we Włoszech śpiewamy od 220 lat

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech śpiewamy od 220 lat

2017-07-20 09:11:47

20 lipca mija 220 lat od symbolicznej chwili, kiedy pierwszy raz publicznie zabrzmiała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Wbrew zakazom pomogła Polakom przetrwać czasy rozbiorów i podtrzymywała ducha walki o Niepodległość.


Warszawa: Pożegnanie Księcia i Księżnej Cambridge w Belwederze, po trzydniowej wizycie w Polsce

Warszawa: Pożegnanie Księcia i Księżnej Cambridge w Belwederze, po trzydniowej wizycie w Polsce

2017-07-20 09:03:17

Prywatnym spotkaniem w Belwederze z Parą Prezydencką zakończyła się w środę trzydniowa wizyta Księcia i Księżnej Cambridge w Polsce. Następnie Jego Królewska Wysokość William Książę Cambridge i Jej Królewska Wysokość Catherine Księżna Cambridge udali się do Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie, skąd odlecieli do Berlina.


[VIDEO] Z ostatniej chwili: Naczepa TIRa rozpadła się na drodze, jak papierowa konstrukcja

[VIDEO] Z ostatniej chwili: Naczepa TIRa rozpadła się na drodze, jak papierowa konstrukcja

2017-07-19 20:06:07

TIR z naczepą nie zmieścił się pod mostem w miesjcowości Szczytna, niedaleko Kudowy Zdrój w województwie dolnośląskim.


Wizyta Ambasadora Republiki Korei w IPN

Wizyta Ambasadora Republiki Korei w IPN

2017-07-19 11:35:41

Ambasadora Republiki Korei w Warszawie Sung-joo Choia oraz Shik Kima, I sekretarza Ambasady Republiki Korei interesowały podczas wtorkowego spotkania z władzami IPN zarówno misja Instytutu, jak i – m.in. praca pionów śledczego, lustracyjnego oraz Biura Poszukiwań i Identyfikacji.  


Warszawa: Uroczyste otwarcie Zakładu Radioterapii w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM)

Warszawa: Uroczyste otwarcie Zakładu Radioterapii w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM)

2017-07-19 11:28:09

- Wojskowy Instytut Medyczny (WIM) to szpital, który na mapie placówek medycznych w Polsce jest postrzegany jako ta najwyższa czołówka – mówił podczas uroczystego otwarcia Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii WIM podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski.


291 szkół otrzyma wsparcie na rozwój infrastruktury szkolnej

291 szkół otrzyma wsparcie na rozwój infrastruktury szkolnej

2017-07-18 22:03:01

Rozstrzygnięto program rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dzięki przeznaczonej na niego rekordowej kwocie 245 mln zł blisko 300 szkół zyska nowoczesne i bezpieczne obiekty sportowe. W ramach programu wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych zostanie około 500 obiektów przyszkolnych w 16 województwach, w tym m. in.: sale gimnastyczne, hale sportowe, boiska czy urządzenia lekkoatletyczne – w szczególności: bieżnie, rzutnie i skocznie.


Podczas lądowania samolotu w Gdańsku usiłował otworzyć drzwi

Podczas lądowania samolotu w Gdańsku usiłował otworzyć drzwi

2017-07-18 21:46:12

Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych Straży Granicznej w Gdańsku interweniowali dziś w nocy na pokładzie samolotu rejsowego z Doncaster. Powodem nietrzeźwy pasażer, 33-letni mieszkaniec województwa pomorskiego, który w czasie podchodzenia do lądowania na lotnisku w Rębiechowie usiłował otworzyć boczne drzwi, nie stosował się do sygnalizacji „zapiąć pasy”, a polecenia załogi o pozostanie na swoim miejscu nie skutkowały.


Afera korupcyjna na Pomorzu Zachodnim. Już 33 zatrzymanych przez CBA ws. Elektrowni Szczecin

Afera korupcyjna na Pomorzu Zachodnim. Już 33 zatrzymanych przez CBA ws. Elektrowni Szczecin

2017-07-18 21:40:02

Agenci CBA ze Szczecina zatrzymali 11 osób w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin. Razem to już grupa 33 podejrzanych.