Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Łódź: Pamięć, która nie zginęła w płomieniach

Łódź: Pamięć, która nie zginęła w płomieniach

70 lat temu opuszczający Łódź hitlerowcy dokonali ostatniej potwornej zbrodni. Spalono żywcem osadzonych w Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu.

 

 


Od wielu lat mieszkańcy Łodzi upamiętniają to wydarzenie w miejscu zbrodni, gdzie dziś mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych - oddział Radogoszcz. Pamięć pomordowanych oraz wszystkich ofiar II wojny światowej czczą, składając kwiaty pod Pomnikiem Martyrologii, na terenie muzeum. Organizatorami uroczystości byli w tym roku prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.


Uroczystość, jak co roku miała wojskowy charakter. Po hymnie państwowym, podczas którego na maszt wciągnięto biało-czerwoną, polską flagę, pamięć wydarzeń sprzed 70. lat przywołali wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

- Blizny tragedii narodu goją się długo. Dlatego jesteśmy tutaj i będziemy co roku - jak głosi napis na pamiątkowej tablicy, umieszczonej dziś na terenie muzeum „Ku czci męczenników za wolność Żywcem spalonych w Radogoszczu ku przestrodze przyszłych pokoleń..." - powiedział Tomasz Trela. - Dymy wojennej pożogi rozwiewa stopniowo wiatr historii, co nie zwalnia nas z czujności i ciągłych starań o utrwalanie wartości najwyższych - tolerancji, pokoju, wolności i bezpiecznego życia we własnym niepodległym kraju.


- Opuszczający więzienie hitlerowcy zatracili ostatnie cechy człowieczeństwa, nie umieli poddać się z godnością. Setki ludzi zastrzelono i spalono żywcem w dniu poprzedzającym oswobodzenie po latach uwięzienia - przypomniał przewodniczący RM Tomasz Kacprzak.


Wśród gości byli naoczni świadkowie wydarzeń II wojny światowej - łódzcy kombatanci.
W ich imieniu głos zabrał Mirosław Pejka, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zebranych wzruszyło w szczególności wystąpienie Donata Doliwy, ocalałego więźnia Radogoszcza, świadka zdarzeń.


- Apele były trzy razy dziennie. To były trzy bicia. Głodowaliśmy, a wielu więźniów chorowało. Lekarz nie był prawdziwym lekarzem, ale zaopatrzonym w grubą pałkę zbrodniarzem. To były straszna czasy - wspominał Donat Doliwa.


Tradycją podczas imprez patriotycznych w Łodzi jest wspólna modlitwa przedstawicieli czterech wyznań. Wspólnie za dusze pomordowanych modlili się: przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego ksiądz prałat Tadeusz Weber, ks. Michał Makula, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, ksiądz Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz prawosławnej parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi oraz rabin Symcha Keller, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.


Po modlitwie dowódca kompanii honorowej dał znak do odczytania Apelu Pamięci. Batalion oddał salwę honorową dla uczczenia pamięci więźniów Radogoszcza i zakończenia II wojny światowej.


Wśród składających kwiaty byli minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, senator Ryszard Bonisławski, posłowie, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, członek zarządu województwa Joanna Skrzydlewska, radni miejscy i wojewódzcy, służby mundurowe, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, sądownictwa, Najwyższej Izby Kontroli, organizacji kombatanckich, konsulów honorowych, łódzkich uczelni, instytucji, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji i stowarzyszeń, kurator oświaty, młodzież szkolna i harcerze.
Goście mogli również złożyć wiązanki na mogiłach, w których spoczywają szczątki spalo

nych więźniów. Na cmentarz św. Rocha udali się wojewoda Jolanta Chełmińska, wiceprezydent Tomasz Trela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.


Asystą honorową wystawił 1 batalion z Leźnicy Wielkiej ze składu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi. Oprawę muzyczną przygotowała orkiestra Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

 

Fot. UM Łódź


Komentarze

Podobne informacje

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej

2017-02-27 10:48:42

19 lutego zmarła w Warszawie Danuta Szaflarska, aktorka filmowa i teatralna. Księga kondolencyjna, przygotowana przez m.st. Warszawę, zostanie wyłożona w Urzędzie Stanu Cywilnego (Pałac Ślubów) przy pl. Zamkowym 6.


Bożena Zalewska: Prokurator Małgorzata Sałacka dała się okłamywać przez policjantów, zaniedbała obowiązki nie przesłuchując mnie ani nie konfrontując z funkcjonariuszami. Przespała rozprawy i jest bezkarna!

Bożena Zalewska: Prokurator Małgorzata Sałacka dała się okłamywać przez policjantów, zaniedbała obowiązki nie przesłuchując mnie ani nie konfrontując z funkcjonariuszami. Przespała rozprawy i jest bezkarna!

2017-02-27 10:25:47

- Jej mężem jest Prokurator Rejonowy w Kłodzku Jan Sałacki. Jak więc mam dochodzić sprawiedliwości skoro wniosek o ściganie prokurator Małgorzaty Sałackiej rozpatrują po sąsiedzku prokuratorzy z Ząbkowic Śląskich no i oczywiście sprawę umarzają! - denerwuje się biznesmenka, która domaga się wyprowadzenia tej kontroli poza województwo Dolnośląskie. 


Wraca Łódzki Rower Publiczny

Wraca Łódzki Rower Publiczny

2017-02-25 08:57:18

Rozpoczynamy kolejny sezon Łódzkiego Roweru Publicznego. 1 marca br. rowery ponownie zapełnią łódzkie stacje, a ponad 66 tys. użytkowników będzie mogło skorzystać z odnowionych jednośladów.


Najstarszy w Polsce teatr lalek odzyska blask

Najstarszy w Polsce teatr lalek odzyska blask

2017-02-24 20:31:48

W piątek, 24 lutego, została podpisana umowa na rewitalizację i modernizację Teatru Baj i przedszkola, które mieszczą się na warszawskiej Pradze. Miasto na ten cel przeznaczyło 25 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.


Policjant uratował życie 5-latka

Policjant uratował życie 5-latka

2017-02-23 12:51:19

Gostyniński policjant asp. Krzysztof Olszar, uratował życie 5-letniemu chłopczykowi. Przerażona sąsiadka powiedziała, że w mieszkaniu powyżej jest nieprzytomny, 5-letni chłopiec a nikt z domowników nie potrafi mu pomóc.


Premier Beata Szydło: Rząd przyjął ustawę o sieci szpitali

Premier Beata Szydło: Rząd przyjął ustawę o sieci szpitali

2017-02-22 09:49:49

- Wprowadzamy zmiany myśląc przede wszystkim o pacjencie – podkreślała premier Beata Szydło po wtorkowym posiedzeniu rządu. Zaproponowane rozwiązania mają zapewnić lepszą organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwić dostęp do leczenia specjalistycznego.


Odzyskali skradziony 25 lat temu XVIII wieczny obraz Madonny

Odzyskali skradziony 25 lat temu XVIII wieczny obraz Madonny

2017-02-21 20:50:20

Został skradziony w 1992 roku podczas włamania do jednego z kościołów na terenie powiatu polkowickiego. Po 25 latach, XVIII wieczny obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem Jezus odnaleźli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko dziedzictwu narodowemu. Obraz odnaleziono w jednym z prywatnych wrocławskich domów.


Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

2017-02-21 07:37:43

Tablicę upamiętniającą ofiary Tragedii Górnośląskiej odsłonięto w sobotę w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach


Zbrodnia sprzed 13 lat. Kto za nią stoi?

Zbrodnia sprzed 13 lat. Kto za nią stoi?

2017-02-21 07:09:25

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp. w Gorzowie z tzw. Archiwum X” prowadzą czynności zmierzające do ustalenia okoliczności brutalnego zabójstwa, do którego doszło latem 2003 r. w województwie lubuskim. Ofiarą był obywatel Białorusi – po latach udało się ustalić jego tożsamość i okoliczności przyjazdu do Polski.


Sąd Okręgowy w Poznaniu: Adam Z. wychodzi na wolność!

Sąd Okręgowy w Poznaniu: Adam Z. wychodzi na wolność!

2017-02-20 15:06:06

W poniedziałek poznański sąd zdecydował o uchyleniu oskarżonemu o zabójstwo Ewy Tylman Adamowi Z. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.