Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Łódź: Pamięć, która nie zginęła w płomieniach

Łódź: Pamięć, która nie zginęła w płomieniach

70 lat temu opuszczający Łódź hitlerowcy dokonali ostatniej potwornej zbrodni. Spalono żywcem osadzonych w Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu.

 

 


Od wielu lat mieszkańcy Łodzi upamiętniają to wydarzenie w miejscu zbrodni, gdzie dziś mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych - oddział Radogoszcz. Pamięć pomordowanych oraz wszystkich ofiar II wojny światowej czczą, składając kwiaty pod Pomnikiem Martyrologii, na terenie muzeum. Organizatorami uroczystości byli w tym roku prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.


Uroczystość, jak co roku miała wojskowy charakter. Po hymnie państwowym, podczas którego na maszt wciągnięto biało-czerwoną, polską flagę, pamięć wydarzeń sprzed 70. lat przywołali wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

- Blizny tragedii narodu goją się długo. Dlatego jesteśmy tutaj i będziemy co roku - jak głosi napis na pamiątkowej tablicy, umieszczonej dziś na terenie muzeum „Ku czci męczenników za wolność Żywcem spalonych w Radogoszczu ku przestrodze przyszłych pokoleń..." - powiedział Tomasz Trela. - Dymy wojennej pożogi rozwiewa stopniowo wiatr historii, co nie zwalnia nas z czujności i ciągłych starań o utrwalanie wartości najwyższych - tolerancji, pokoju, wolności i bezpiecznego życia we własnym niepodległym kraju.


- Opuszczający więzienie hitlerowcy zatracili ostatnie cechy człowieczeństwa, nie umieli poddać się z godnością. Setki ludzi zastrzelono i spalono żywcem w dniu poprzedzającym oswobodzenie po latach uwięzienia - przypomniał przewodniczący RM Tomasz Kacprzak.


Wśród gości byli naoczni świadkowie wydarzeń II wojny światowej - łódzcy kombatanci.
W ich imieniu głos zabrał Mirosław Pejka, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zebranych wzruszyło w szczególności wystąpienie Donata Doliwy, ocalałego więźnia Radogoszcza, świadka zdarzeń.


- Apele były trzy razy dziennie. To były trzy bicia. Głodowaliśmy, a wielu więźniów chorowało. Lekarz nie był prawdziwym lekarzem, ale zaopatrzonym w grubą pałkę zbrodniarzem. To były straszna czasy - wspominał Donat Doliwa.


Tradycją podczas imprez patriotycznych w Łodzi jest wspólna modlitwa przedstawicieli czterech wyznań. Wspólnie za dusze pomordowanych modlili się: przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego ksiądz prałat Tadeusz Weber, ks. Michał Makula, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, ksiądz Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz prawosławnej parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi oraz rabin Symcha Keller, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.


Po modlitwie dowódca kompanii honorowej dał znak do odczytania Apelu Pamięci. Batalion oddał salwę honorową dla uczczenia pamięci więźniów Radogoszcza i zakończenia II wojny światowej.


Wśród składających kwiaty byli minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, senator Ryszard Bonisławski, posłowie, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, członek zarządu województwa Joanna Skrzydlewska, radni miejscy i wojewódzcy, służby mundurowe, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, sądownictwa, Najwyższej Izby Kontroli, organizacji kombatanckich, konsulów honorowych, łódzkich uczelni, instytucji, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji i stowarzyszeń, kurator oświaty, młodzież szkolna i harcerze.
Goście mogli również złożyć wiązanki na mogiłach, w których spoczywają szczątki spalo

nych więźniów. Na cmentarz św. Rocha udali się wojewoda Jolanta Chełmińska, wiceprezydent Tomasz Trela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.


Asystą honorową wystawił 1 batalion z Leźnicy Wielkiej ze składu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi. Oprawę muzyczną przygotowała orkiestra Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

 

Fot. UM Łódź


Komentarze

Podobne informacje

[FOTO] Makabryczny wypadek w Łodzi! Policja szuka świadków

[FOTO] Makabryczny wypadek w Łodzi! Policja szuka świadków

2017-04-25 19:19:56

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło 25 kwietnia 2017 roku około godziny 4:30 na al. Piłsudskiego w Łodzi na wysokości ulicy Wodnej w kierunku Widzewa. Trwa ustalanie tożsamości ofiary śmiertelnej.


Premier Beata Szydło przedstawiła nowego szefa Biura Ochrony Rządu

Premier Beata Szydło przedstawiła nowego szefa Biura Ochrony Rządu

2017-04-25 19:09:16

Chcemy, aby to była służba, w której będą pracowali dobrze opłacani, wyposażeni i wyszkoleni funkcjonariusze, która będzie pełniła funkcję ochronną najważniejszych osób w państwie – powiedziała premier Beata Szydło na wtorkowej konferencji prasowej. Poinformowała, że nowym szefem BOR będzie nadinsp. Tomasz Miłkowski.


Premier Beata Szydło na targach „Hannover Messe 2017”: Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku

Premier Beata Szydło na targach „Hannover Messe 2017”: Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku

2017-04-24 21:02:38

Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły polskie stoisko na targach w Hanowerze. Chcemy pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, nowe – tym, co jest przyszłością - powiedziała premier Beata Szydło. Polska jest krajem partnerskim targów.


[VIDEO] Pożar pod Koszalinem! Milionowe straty

[VIDEO] Pożar pod Koszalinem! Milionowe straty

2017-04-24 08:38:17

W sobotę krótko po godzinie 22:30 w Mścicach wybuchł pożar. Ogień strawił kilkanaście przyczep campingowych i dostał się na budynek gospodarczy.


Rumun oszukał firmy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Turcji. Dorwała go krakowska policja

Rumun oszukał firmy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Turcji. Dorwała go krakowska policja

2017-04-24 07:20:47

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 50-letniego obywatela Rumunii, który posługując się fałszywymi dokumentami wyłudził pieniądze od kilkunastu osób z Niemiec, Turcji, Włoch i Hiszpanii. Zabezpieczono 72 tys. euro oraz kilkadziesiąt fałszywych dokumentów. Sprawca został aresztowany.


Odeszli Witold Pyrkosz i Stefan Sutkowski

Odeszli Witold Pyrkosz i Stefan Sutkowski

2017-04-22 17:54:46

W sobotę odeszły dwie zasłużone dla polskiej kultury postaci: Witold Pyrkosz i Stefan Sutkowski.


Warszawa: Budowa metra nie zostanie wstrzymana

Warszawa: Budowa metra nie zostanie wstrzymana

2017-04-21 19:04:19

Warta 1,1 miliarda zł budowa wolskiego odcinka II linii metra nie zostanie wstrzymana – miasto złoży w Urzędzie Wojewódzkim dokumenty dotyczące prawa do dysponowania gruntem a wojewoda ponownie wyda pozwolenie na budowę.


Warszawa: Wiosenni porywacze piskląt

Warszawa: Wiosenni porywacze piskląt

2017-04-21 19:02:27

Wiosna to czas, kiedy strażnicy miejscy z Eko Patrolu otrzymują coraz więcej zgłoszeń dotyczących podlotów, które opuściły gniazda. Reagują na każde wezwanie mieszkańców, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że ingerencja człowieka nie była potrzebna.


Gdańsk: Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty

Gdańsk: Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty

2017-04-21 11:27:51

Major, pośmiertnie pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, od swojej śmierci w lutym 1951 roku czekał 65 lat na pogrzeb, który uroczyście z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odbył się równo rok temu, 24 kwietnia 2016 roku w Warszawie.


Polski inżynier dr Wacław Berczyński, pełniący funkcję Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku lotniczego, złożył dymisję w czwartek 20 kwietnia br.

Polski inżynier dr Wacław Berczyński, pełniący funkcję Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku lotniczego, złożył dymisję w czwartek 20 kwietnia br.

2017-04-21 00:50:48

20 kwietnia 2017 r.  dr Wacław Berczyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. Minister Obrony Narodowej dymisję dr. Berczyńskiego przyjął.