Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Szakale zamieszkały na Pomorzu

Szakale zamieszkały na Pomorzu

Do pracowników pomorskiego Nadleśnictwa Kwidzyn kilka dni temu dotarła informacja, że na terenie jednego z leśnictw widziano „dziwnego lisa” lub „małego wilka".

 

Martwe zwierzę zauważono na poboczu jednej z lokalnych dróg. Po otrzymaniu zgłoszenia pojechał tam  Andrzej Bołkowski, pracownik nadleśnictwa. Leśnik stwierdził, że zwierzak nie jest ani „dziwnym lisem” czy też „małym wilkiem”, tylko szakalem. Cechą charakterystyczną tego gatunku są zrośnięte opuszki środkowych palców przednich łap. Zwierzę było martwe i nosiło ślady walki.

Nadleśnictwo o znalezionym szakalu poinformowało RDLP w Gdańsku i RDOŚ oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii. Informacja została również przesłana do Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Pracownicy IBS  na podstawie zdjęć stwierdzili, że jest to szakal złocisty, choć należało jeszcze potwierdzić tę informację. Z prośbą o próbki tkanki i sierści odezwały się również inne instytucje: Uniwersytet Warszawski, Wydział Genetyki i Biotechnologii oraz Stowarzyszenie dla natury „Wilk".

Po kilku dniach białowieski IBS potwierdził, że to na pewno szakal złocisty.

Znalezione zwierzę było 3-4 letnim samcem, o wadze ok. 14 kg. Według oceny pracowników Instytutu Badania Ssaków szakal był cały pogryziony, więc przypuszczalnie przed śmiercią stoczył walkę z innym drapieżnikiem. Na terenie, gdzie został znaleziony od pewnego czasu bytują wilki. Jak przypuszczają leśnicy, to one mogły pogryźć szakala złocistego.

Dalsze badania szkieletu (preparacja ze względu na stan rozkładu, nie będzie możliwa) pozwoli określić dietę drapieżnika i dostarczy informacji skąd przywędrował.

Informacje o szakalach złocistych na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn pojawiały się już na początku 2016 r. Okazało się, że w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice, na terenie OHZ Nadleśnictwa Kwidzyn, zaobserwowano sześć szakali. Wprawdzie nie udało się sfotografować  drapieżników, to obserwacje wielokrotnie się powtórzyły.

Szakal złocisty (Canis aureus) głównie zamieszkuje południową część Europy. Jego aktualny zasięg obejmuje całe Bałkany, Węgry, Austrię, Mołdawię, Rumunię, Grecję i sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. Poza stałym zasięgiem pojedyncze osobniki zaobserwowano także w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Białorusi.

Szakal ma złote, krótkie, szorstkie futro, którego zakres barwy jest pomiędzy złotym a jasnożółtym kolorem, przechodzącym w kolor brązowy na końcach kończyn. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i regionu zamieszkania.

 

Informacja za: lasy.gov.pl

 

fot. Photocech/ Shutterstock.com


Komentarze

Podobne informacje

Mniej znany kuzyn kruka

Mniej znany kuzyn kruka

2017-02-16 15:54:26

Gawron nie ma łatwego życia, cały czas pozostaje w cieniu swojego kuzyna – kruka. Szkoda, ponieważ jest to ptak równie ciekawy i sprytny, jak kruk.


Maluchy już trafiają do ośrodka

Maluchy już trafiają do ośrodka

2017-02-08 11:44:46

Wiosna jest coraz bliżej. Do Leśnego Pogotowania, prowadzonego na terenie Nadleśnictwa Katowice, trafia coraz więcej młodych zwierząt.


Dziwne, dziwniejsze, grzyb

Dziwne, dziwniejsze, grzyb

2017-02-03 12:44:58

W cyklu prowadzonym przez Nadleśnictwo Stare Jabłonki (RDLP w Olsztynie) można przeczytać kolejny artykuł o ciekawych grzybach.


Policzyli maleńkie nietoperze

Policzyli maleńkie nietoperze

2017-01-26 12:00:19

Leśnicy z Nadleśnictwo Świdnica (RDLP we Wrocławiu) wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego i specjalistami od nietoperzy z Czech policzyli karliki malutkie. Kolonia tych maleńkich ssaków znajduje się na strychu starej, gotyckiej katedry w Świdnicy.


[VIDEO] Pomysłowe surykatki z Mini Zoo w Zielonej Górze

[VIDEO] Pomysłowe surykatki z Mini Zoo w Zielonej Górze

2017-01-20 15:33:51

Surykatki zamieszkują południową część Afryki, w szczególności pustynię Kalahari oraz zielonogórskie Mini Zoo.


[VIDEO] A gdyby tak...- Kot Marzyciel

[VIDEO] A gdyby tak...- Kot Marzyciel

2017-01-18 16:05:31

Nawet kot ma marzenia, zaskakujące jak na swoją kocią naturę. Pełnia szczęścia dopadła pewnego Marzyciela, kiedy spełnił swoje pragnienie bycia kimś więcej niż tylko kotem.


Borsuki nie mogą spać

Borsuki nie mogą spać

2017-01-13 14:44:19

Wraz z nastaniem mrozów borsuki zasypiają w swoich norach. Jednak ich hibernacja nie jest ciągła. W czasie cieplejszych dni, ten największy przedstawiciel łasicowatych, budzi się i wychodzi z nory.


21-latka uratowała życie 3-osobowej rodzinie!

21-latka uratowała życie 3-osobowej rodzinie!

2017-01-04 07:27:40

Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Tadeusz Stuchlik spotkał się z tarnogórzanką, która uratowała życie trzyosobowej rodzinie. Komendant podziękował 21-latce za odwagę i za to, że swoją postawą dała dowód na to, że można bezinteresownie nieść pomoc i ocalić czyjeś życie.


Szybka reakcja policjantów sprawiła, że prezenty w porę trafiły pod choinkę

Szybka reakcja policjantów sprawiła, że prezenty w porę trafiły pod choinkę

2016-12-28 08:55:47

Policjanci z Nowego Miasta Lubawskiego dzięki czujności i informacji od przypadkowej osoby zabezpieczyli torbę podróżną, która wypadła z jadącego autobusu. Okazało się, że w zgubionym bagażu znajdują się... świąteczne prezenty. Sprawne działania funkcjonariuszy doprowadziły do ustalenia jej właścicieli. I tak oto prezenty w porę trafiły pod właściwą choinkę.


Bandytę wytropił policyjny pies. Peruka i okulary nie pomogły!

Bandytę wytropił policyjny pies. Peruka i okulary nie pomogły!

2016-12-12 07:33:03

Co najmniej 3 lata więzienia grożą 32-latkowi, który w peruce i słonecznych okularach, z metalową rurką w dłoni napadł w biały dzień na sklep w żorskiej dzielnicy Kleszczów. Do kryjówki napastnika policjantów doprowadził pies tropiący, który po drodze odnalazł nie tylko nietypowe nakrycie głowy należące do sprawcy, ale i inne przedmioty zgubione przez niego w drodze ucieczki.